574 kilometr szlaku. Stare Drawsko.

Letniskowa wieś z pięknymi ruinami zamku Joannitów. Zbudowany on został w 2 połowie XIV wieku, położony na wysokim nasypie dawnego grodu słowiańskiego, usypanym na wąskim przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno.

U stóp zamku biegła w średniowieczu droga z Wielkopolski do Kołobrzegu, zwana szlakiem solnym, dzisiaj prowadzi tędy szosa z Wałcza do Połczyna. Zamek miał kształt czworoboku o wymiarach 41 x 46,5 m. Do dziś zachowały się jego potężne, ceglano-kamienne mury obwodowe o wysokości dochodzącej do 10 m i szerokości u podstawy około 2,5 m. 

Wygląd zniszczonego budynku mieszkalnego, który zajmował południową część wydzielonej murami przestrzeni, można odtworzyć jedynie w ogólnych zarysach. Z badań archeologicznych przeprowadzonych w latach sześćdziesiątych wiadomo, że Joannici urządzili tutaj nielegalną mennice, w której na dużą skalę produkowali fałszywe monety kilku ościennych państw.

Od 1407 roku do przejęcia starostwa drahimskiego przez Brandenburgię w roku 1668 (jako rekompensatę za niespłacony dług z czasów „potopu"). Zamek był siedzibą polskich starostów. Ostateczny kres jego funkcjom administracyjnym i wojskowym położyło krótkie oblężenie w roku 1758, po którym został spalony i opuszczony. Widok zamku to uczta dla ducha, a dla ciała w Starym Drawsku znajdują sie liczne bary i restauracje, które serwują pyszne dania rybne. 

Na trasie szlaku znajduje się 47 średniowiecznych miejscowości. Niektóre z doskonale zachowanym klimatem tamtych czasów. Malbork i Słońsk to dwie zakonne stolice. Każda z  miejscowości znajdujących się na szlaku, kryje w sobie niejedną tajemnice. Tu naprawdę warto być.

ZAPRASZAMY

 

1200 kilometr szlaku. Malbork.

Tak jak w średniowieczu rycerze , my też dojechaliśmy do byłej stolicy Państwa Zakonnego. Co każdy odwiedzający Malbork robi? Oczywiście idzie zwiedzić największy w Europie ceglany zamek.

                         Zamek w Malborku

 

Wymowa marketingowa tej wspaniałej budowli w okresie średniowiecza była jednoznaczna. To my Zakon najświętszej Marii Panny jesteśmy Panami. Tu będziesz się czuł bezpiecznie my Cię ochronimy.

          Zamek w Malborku

Zakon w okresie swojej świetności, działał jak doskonale zorganizowane biuro podróży. Organizował on coroczne wyprawy krzyżowe. Rycerze z całej Europy zjeżdżali do Malborka z myślą o szybkim wzbogaceniu, dzięki łupom zdobytym podczas wypraw. Zwiedzanie zamku to minimum cztery godziny. Po krótkim odpoczynku idziemy na miasto obejrzeć: Ratusz, Bramy: Mariacką i Garncarską, Dworzec Kolejowy, gotycki kościół św. Jana , wieże ciśnień. Obecnie historycy odczarowują mit złego i okrutnego krzyżaka. Doszukują się pozytywnych aspektów: budowa nowocześnie zarządzających miast, budowa dróg, podnoszenie kultury lokalnego społeczeństwa to atuty pobyty zakonu na ziemiach im przekazanych i zdobytych podczas bitew.

 

 

1137 kilometr szlaku. Gdańsk.

Bogactwo atrakcji turystycznych tego miasta, znane jest daleko poza granicami naszego kraju. Turysta odwiedzający Gdańsk ma bardzo bogatą paletę atrakcji, i aby się nie pogubić dokładnie powinien zaplanować co chce zwiedzić.

My polecamy w pierwszej kolejności zwiedzić Trakt Królewski: ulica Długa i Długi Targ. Biegną one od Złotej Bramy do Zielonej Bramy.

Po drodze podziwiamy : Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna. Kolejnym punktem naszej wędrówki po 1000 letnim starym hanzeatycki miastem - jest najbardziej charakterystyczny punkt miasta, czyli Żuraw. Idziemy dalej, do największego w Europie kościoła ceglanego czyli Bazyliki Mariackiej.

Pijemy kawę w dowolnie wybranej kafejce i dalej hulaj dusza gdzie Ciebie Turysto oczy poniosą. Gdańsk to przepiękne parki, zabytkowe dwory , liczne muzea, czegóż tu nie ma. Jest wszystko. Zapraszamy do odwiedzin najnowszych muzeów Gdańska. Muzeum Solidarności i muzeum II Wojny Światowej. 

1096 kilometr szlaku. Skarszewy.

         

Miasteczko położone w powiecie starogardzkim nad rzeką Wietcisą. W roku 1198 jako wieś podarowana została zakonowi Joannitów. Prawa miejskie Skarszewy otrzymały w roku 1320. Były one jedynym miastem joannickim na całym Pomorzu Gdańskim. Po lokacji miasta utworzono tu siedzibę Komandorii Zakonu Joannitów. Ówczesne miasto było otoczone murem z bramami i zamkiem wzmocnionym dwiema wieżami. Położony on był na cyplu stromego wzgórza nad rzeką Wietcisą. Był on nie do zdobycia.

 

Wędrówkę po dzisiejszych Skarszewach rozpoczynamy od fragmenty murów miejskich z XIV/XV wieku stanowiące najokazalszą kamienną budowlę obronną z czasów średniowiecza na Pomorzu Gdańskim. Baszty : Skazańców, Wysoka i Baszta Szkolna. Dalej wędrujemy do ruin gotyckiego zamku z przełomu XIV i XV wieku. Kolejnym miejscem jest zabytkowy rynek, następnie XIV-wieczny gotycki kościół farny pw. Michała Archanioła, koniecznie obejrzeć musimy ciekawy dworzec kolejowy. Na koniec zwiedzamy zbiory miejscowego muzeum.

Po trudach naszej wycieczki odpocząć możemy nad pobliskim jeziorem Borówno Wielkie. Dla wytrwałych miłośników dwóch kółek, czeka słynny Szlak Skarszewski, prowadzący z Skarszew do Sopotu Kamiennego Potoku ( około 81 kilometrów). Wrażenia bezcenne. A leniwi mogą tylko pomarzyć.

1072 kilometr szlaku. Zamek Kiszewski. Wieś w województwie pomorskim w powiecie kościerskim. Niezwykła jej historia od czasów średniowiecza do dnia dzisiejszego zaciekawi nie tylko historyka. Wieś przechodziła z rak do rąk. Po otrzymaniu jej przez Zakon Krzyżacki, wybudowali oni tu zamek obronny. Zadaniem jego była ochrona tych ziem przed atakami z Polski. Zamek otoczony był wysokim murem i basztą z bramą wjazdową. Mury, brama i ruiny zamku przetrwały do dnia dzisiejszego, są one własnością prywatną. Będąc na miejscu warto odwiedzić małą elektrownie wodną na Wierzycy.