Łagów Lubuski

 

GERHARD JOHANNES PAUL DOMAGK- Niemiecki lekarz mikrobiolog i patolog. Urodzony w Łagowie Lubuskim.  Laureat nogrody Nobla w dziedzinie medycyny z roku 1939. Odkrywca właściwości antybakteryjnych sulfonamidów wynalazca Prontosilu. Skuteczność działania leku potwierdził stosując go pierwszy raz na swojej córce, która walczyła z zakażeniem krwi. Zastosowany lek  przywrócił ją do zdrowia. Sławe na cały świat przyniosło mu wyleczenie syna prezydenta USA F.D. Roosevelta, który chorował na chroniczne zapalenie węzłów chłonnych.  Gerhard Domagk był współtwórcą takich leków jak marfanil, supronal, a także leków przeciwgruźliczych conteben i neoteben, które w okresie powojennym uratowały życie tysiącom ludzi. 

 

Słońsk

CARL VON OSIETZKY- niemiecki dziennikarz, pisarz i pacyfista. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1936 roku - za rok 1935. Ujawnił światu złamanie przez Niemcy postanowień Traktatu Wersalskiego o zakazie zbrojenie Reichswehry. Został za to skazany w 1931 roku na 18 miesięcy aresztu. Wyszedł na wolność w wyniku amnestii dla więźniów politycznych 22 grudnia 1932 roku. Po dojściu Hitlera do władzy, w nastepstwie pożaru Reihstagu został aresztowanyi trafił do Sonnenburga ( dzisiejszego Słońska)  jednego z pierwszych obozów koncentracyjnych III Rzeszy, gdzie w okrutny i nieludzki sposób go turturowano. Aresztowanie go odbiło się szerokim echem w całym świecie. Notę protestacyjną wystosowali norwescy pisarze, jednocześnie postulując o przyznanie dla Carla von Osietzkyego Pokojowej Nagrody Nobla. Żona Osietzkyego wywalczyła zgodę na odwiedziny męża w trakcie jego pobytu w obozie koncentracyjnymm w Sonnenburgu. Jak poźniej wspominała nie poznała własnego męża. Twarz miał całą opuchnietą i siną.

 

Gdańsk

ADOLF BUTENANDT - niemiecki chemik. laureat Nagrody Nobla z dziedziny chemii z roku 1939 ( wspólnie z z Leopoldem Ruzicką Szwajcarem pochodzenia chorwackiego). W Gdańsku w Wyższej Szkole Technicznej prowadził badania nad pochodzeniem chormonów płciowych ( za co otrzymał Nobla). Ciemną stroną jego życiorysu jest członkostwo w  nazisowskiej partii hitlerowskich Niemiec NSDAP. Był jej członkiem od 1936 roku.

 

 LECH WAŁĘSA - legendarny przywódca i współzałożyciel związku zawodowego Solidarność. Laureat Pokojowej Nagrody Nobla za rok 1983. Przywódca strajku w Stoczni Gdańskiej w roku 1980. Odegrał on  kluczową role w podpisanie porozumień sierpniowych. Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej w latach 1990 - 1995.


GUNTER GRASS- niemiecki pisarz pochodzenia niemiecko kaszubskiego. Laureat Literackiej Nagrody Nobla za rok 1999. Urodzony w Gdańsku, honorowy jego obywatel. W Gdańsku Wrzeszczu na placu Wybickiego stoi ławeczka z brązu na której siedzą rzeźby pisarza Guntera Grassa i Oskara Matzeratha głownego bohatera powieści Guntera Grassa "Blaszany Bębenek"