1200 kilometr szlaku. Malbork.

Tak jak w średniowieczu rycerze , my też dojechaliśmy do byłej stolicy Państwa Zakonnego. Co każdy odwiedzający Malbork robi? Oczywiście idzie zwiedzić największy w Europie ceglany zamek.

                         Zamek w Malborku

 

Wymowa marketingowa tej wspaniałej budowli w okresie średniowiecza była jednoznaczna. To my Zakon najświętszej Marii Panny jesteśmy Panami. Tu będziesz się czuł bezpiecznie my Cię ochronimy.

          Zamek w Malborku

Zakon w okresie swojej świetności, działał jak doskonale zorganizowane biuro podróży. Organizował on coroczne wyprawy krzyżowe. Rycerze z całej Europy zjeżdżali do Malborka z myślą o szybkim wzbogaceniu, dzięki łupom zdobytym podczas wypraw. Zwiedzanie zamku to minimum cztery godziny. Po krótkim odpoczynku idziemy na miasto obejrzeć: Ratusz, Bramy: Mariacką i Garncarską, Dworzec Kolejowy, gotycki kościół św. Jana , wieże ciśnień. Obecnie historycy odczarowują mit złego i okrutnego krzyżaka. Doszukują się pozytywnych aspektów: budowa nowocześnie zarządzających miast, budowa dróg, podnoszenie kultury lokalnego społeczeństwa to atuty pobyty zakonu na ziemiach im przekazanych i zdobytych podczas bitew.