1008 kilometr szlaku. Gniew.

Położony wysoko na skarpie, w widłach rzek Wierzycy i Wisły, z majestatycznym zamkiem krzyżackim. Magiczne kamieniczki, romantyczne zaułki, piękne widoki, zachwycą każdego.

Jednym z wielu zakochanych w tym mieście był malarz Leon Wyczółkowski. Żywił się on niezwykłymi widokami i magicznymi miejscami. Gniew to miasto niezwykłe, urzekające swoją urodą każdego kto postawi tu swoją nogę. Spacer po mieście, wycisza i przenosi Cię w świat pięknej, prawie baśniowej rzeczywistości.

Bogata przyroda, rzek: Wierzyca i Wisła, jeziora, liczne szlaki turystyczne to istny raj dla turystów. My rozpoczynamy wędrówkę od odwiedzin na zamku krzyżackim. Wybudowany został on w roku 1297. Obecnie mieści się w nim luksusowy hotel. Po jego zwiedzeniu udajemy się do pałacu Marysieńki. Wybudował go król Jan Sobieski dla swojej ukochanej żony – Marysieńki. Kolejnym etapem naszej wędrówki jest rynek z zabytkowymi kamienicami, i  pompami wodnymi. Koniecznie trzeba przejść się ulicą Sambora i pozwolić się przenieść w bajkowy świat. Obejrzeć w Gniewie ( zachowując spokój) powinniśmy wszystko, kto nie był jeszcze w Gniewie niech żałuje.