568 kilometr na szlaku. Czaplinek przedwojenny Tempelburg.

magiczna miejscowość przecudownie położona pośród trzech jezior - Pojezierza Drawskiego. Czaplinek jest dosłownie otoczony jeziorami. Najbardziej przytulone do miasta jest jezioro Drawsko - dwunaste co do wielkości jezioro w Polsce, a drugie pod względem głębokości.

Czaplinek przez ćwierć wieku od roku 1286 był własnością Zakonu Templariuszy. Do dnia dzisiejszego nie zachowały się prawie żadne ślady ich bytności. Zamek Templariuszy później przejęty przez Joannitów został zniszczony w 1354 roku. Najprawdopodobniej znajdował się on na terenie , gdzie dzisiaj stoi kościół pod wezwaniem św. Trójcy.

Będąc w Czaplinku koniecznie trzeba go zobaczyć. Jego barkowe wyposażenie z drewnianym ołtarzem robi ogromne wrażenie.

W Czaplinku każde miejsce zasługuje na uwagę – uroczy rynek, klimatyczne uliczki , ścieżki wokół jeziora Drawsko to uczta dla ducha i ciała. Jedną z większych atrakcji dla licznie tu przybywających turystów za całej Polski jest tradycja miejscowej piekarni znajdującej się na czaplineckim rynku. O godzinie 19 wykładane są prosto z pieca gorące wypieki. Słodkie bułki jogurtowe to prawdziwe niebo w ustach, a zapachy unoszące się nad całym rynkiem bezcenne.

Kolejnym skarbem Czaplinka jest „Miód Drahimski” - produkt regionalny, takich miodów nigdzie nie ma na świecie. 6 kilometrów od Czaplinka w stronę Połczyna Zdroju znajdują się ruiny dawnego zamku Joannitów. Zamek zbudowano w drugiej połowie XIV wieku. Wzniesiony został on na wysokim nasypie dawnego grodu słowiańskiego na przesmyku pomiędzy jeziorami Drawsko i Żerdno. Zamek krył w sobie wiele tajemnic, jedną z nich jest nielegalna mennica. Zakon Joannitów bił w niej na wielką skalę monety państw ościennych , skutecznie osłabiając gospodarkę tych państw. Czaplinek dzisiaj to raj dla żeglarzy. Około 12 kilometrów od Czaplinka we wsi Bolegożyno jest pierwsze powstałe w Polsce muzeum PGR-u. To koniecznie trzeba zobaczyć!!!