769 kilometr szlaku. Świecie.

Malowniczo położona miejscowość u ujścia Wdy do Wisły. Położenie miasto przypomina miejscowości górskie, wzgórza morenowe łagodnie opadają w kierunku rzeki. W 1338 roku miasto otrzymało przywilej lokacyjny na prawie chełmińskim, trzy lata wcześniej zakon krzyżacki rozpoczął budowę murowanego zamku położonego w widłach Wdy i Wisły.

Budowa ukończona została w 1350 roku. Stał się on siedzibą Komturów. Doskonałe położenie miasta na przecięciu szlaków handlowych przyczyniło się do jego szybkiego rozwoju gospodarczego. Miasto przyciągało jak magnes osadników z Europy. Osiedlali się tu kupcy z Holandii, Szkocji, Niemiec. Miasto w swojej historii przeżywało wzloty i upadki. Dzisiaj największa atrakcją miasta jest oczywiście zamek krzyżacki z wieżą z której można podziwiać przepiękne widoki. Notabene wieża ta jest najwyższą krzywą wieżą w Polsce jest ona odchylona od pionu o 106 cm, a wysokość jej to prawie 35 metrów.

Idąc dalej dochodzimy do gotyckiego trójnawowego kościoła oraz pozostałości po murach obronnych. Godnymi polecenia są: duży rynek otoczony kamienicami, neogotycki kościół i kościół barokowy zwany przez miejscowych „ Klasztorkiem.

Koniecznie będąc w Świeciu trzeba odbyć spacer ścieżką dydaktyczną „Czarcie Góry”. Widoki podczas spaceru na długo zostaną Wam w pamięci. Dwa miasta na szlaku krzyżowców: Świecie nad Wisłą i Kostrzyn nad Odrą coś łączy, jest nim przemysł papierniczy.