323 kilometr szlaku. Choszczno
W średniowieczu tereny wokół dzisiejszego miasta należały do dwóch zakonów : Cystersów i Joannitów. Liczne zatargi i nieporozumienia między dwoma zakonami doprowadziły do zajęcia miasta przez Margrabiów Brandenburskich. W okresie największego rozkwitu krzyżackiego państwa zakonnego, mieszkańcy Choszczna byli w opozycji do zakonu. W 1433 roku rada miasta złożyła hołd lenny królowi polskiemu. Zakon Krzyżacki widząc niekorzystny dla siebie obrót sprawy postanawia w Choszcznie wybudować zamek. Na przełomie XV i XVI wieku Choszczno jest największym miastem Nowej Marchii, otoczone murami i wysokimi wałami ziemnymi - było nie do zdobycia. II wojna światowa zniszczyła historyczne centrum miasta prawie w całości. Pozostały pojedyncze interesujące budowle, takie jak : Barbakan przy nieistniejącej Bramie Kamiennej z XV w. (nie tylko Kraków i Warszawa mogą pochwalić się Barbakanem)
pozostałości murów obronnych,
gotycki kościół z XIV wieku wybudowany przez Zakon Joannitów z unikatowym na skalę europejską skarbem kultury " Drzewem Jessego".
Od roku 1939 do 1945 w Choszcznie znajdował się obóz jeniecki Arnswalde II B jednym z więźniów był pisarz Leon Kruczkowski. Choszczno dzisiaj to atrakcyjna miejscowość z jeziorem w centrum miasta i jak mówią golfiarze z najpiękniejszym w Polsce polem golfowym.