778 kilometr szlaku. Chełmno.

Miasto zalicza się, mówiąc językiem sportowym do ekstraligi historycznych miast w Polsce. Jadąc mostem na Wiśle ukazuje się nam jedna z najpiękniejszych panoram starego miasta w naszym kraju. Chełmno reklamuję się jako „miasto zakochanych”. Nie ma w tym przesady, bo każdy odwiedzający Chełmno zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia, zresztą ze wzajemnością.

 

Miłość swą do każdego turysty miasto odkrywa podczas spacerów magicznymi zaułkami. Wędrówka miastem, to strawa dla ducha i ciała.

Chełmno już w średniowieczu było członkiem Unii Europejskiej. Hanza bo o niej mowa, to unia europejska czasów średniowiecza.

Na ziemię chełmińska rycerzy zakonu krzyżackiego sprowadził Konrad Mazowiecki. W 1232 roku Krzyżacy budują tu zamek i wznoszą miasto, które było siedzibą pierwszej komturii krzyżackiej nazwanej chełmińską. Miasto otrzymuje przywilej prawa lokacyjnego „na prawie chełmińskim” . 200 miast zostało ulokowanych na „prawie chełmińskim” XIII-XIV wiek to okres złotego rozkwitu Chełmna. Przyjeżdżają tu kupcy z całej Europy. W XV wieku zgodnie z zapisami „pokoju toruńskiego” ziemia chełmińska powraca do Polski. W XVIII wieku Akademia Chełmińska staję filią Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chełmno staję się najsilniejszym ośrodkiem polskości na pomorzu.

W 1880 roku najsłynniejszy polski chirurg Ludwig Rydygier przeprowadza tu pierwszą na świecie operację żołądka.

Dzisiaj Chełmno zachwyca swoim wyglądem, godne polecenia jest tu wszystko, doskonale zachowane obwarowania miejskie z bramami: Grudziądzką, Marseburską, Panieńską, Prochową. Renesansowy ratusz miejski – jeden z najpiękniejszych w Polsce, zespól klasztorny wraz z kościołem, spichlerze, wieża ciśnień i wiele wiele innych.