Drukuj

Słynne prawo Hammurabiego Oko za oko ząb ząb. Tu zadziałało perfekcyjnie. Stare Miasto i port zostało zniszczone pod koniec II wojny światowej podczas nalotów dywanowych sprzymierzonych wojsk alianckich na miasta niemieckie. Tu urodziła się i wychowała caryca Katarzyna Wielka, my jako naród Polski mamy z tą Panią niemiłe wspomnienia. To ona doprowadziła do rozbioru Polski. To nie była jedyna caryca ze Szczecina. Druga to wzór żony i matki Zofia Fiodorowa, która zasłynęła tym, że  uratowała ród Romanowów. Niezwykłe miasto na naszym szlaku, zwane Paryżem północy z najstarszym kinem na świecie, choć francuzi ostatnio to skutecznie podważyli.

403 kilometr szlaku dojeżdżamy do Szczecina. Stolicy województwa zachodniopomorskiego z niezwykłym zamkiem książąt pomorskich, magicznymi jasnymi błoniami, bulwarami parkami, teatrami, operetką, niezwykłą filharmonią, licznymi muzeami. Szczecin mimo, że leży 100 kilometrów od morza, wszystkim w Polsce kojarzy się z morzem. Niektórzy szukają tu nawet plaży. Ale to historia na inną  opowieść. Ostatnio miasto zwróciło się w stronę wody. Przywracając mieszkańcom tereny łasztowni. Zbudowano tu  marinę, liczne bary, restaurację. Jest tu Centrum Kultury “ Stara rzeźnia”. Ma tu swój pomnik legendarny szczeciński paprykarz. nadbrzeża pilnie strzegą dźwigozaury. To jest nasza pierwsza magia szlaku.   To nowe miejsce  pozwala w nietypowy sposób  podziwiać Szczecin pływając po Odrze zachodniej i jej kanałach. A dla tych co szukają plaży w końcu ją znajdą, morza to może jeszcze nie, No ale w przyszłości może i morze się znajdzie. Od wiosny  2023 roku z szukaniem morza w Szczecinie nie będzie problemu. Otwarta zostanie tu największa atrakcja powojennego Szczecina, czyli Morskie Centrum Nauki. W końcu w Szczecinie znajdziemy morze, i  będziemy z nim za Pan Brat.

 

Przenieśmy się w przeszłość.

Założycielami Szczecina byli na przełomie VII i VIII wieku byli Wkrzanie. 100 lat później było to już  duże miasto opisane w X wieku przez Ibrahiba ibn Jakuba podróżnika podróżującego i opisującego Europę zachodnią i środkową. Pisał o nim wtedy jako o najznakomitszym mieście. Matkę innych miast. Na terenie miasta znajdowały się cztery pogańskie świątynie. Jedna ogromna położona na najwyższym wzgórzu .  Poświęcona Trygławowi najpotężniejszemu bogowi Pogan W jej środku stał wielki złoty posąg Trygława. W X wieku tereny na wschód od Odry wraz ze Szczecinem Mieszko I na krótko przyłącza  do Polski. II wieki później Bolesław Krzywousty wyruszył na Szczecin. Po jego zdobyciu  wprowadza on tu na siłę wiarę chrześcijańską, tępiąc pogaństwo. W połowie XIII wieku Szczecin otrzymuje prawa miejskie. Jest członkiem średniowiecznej Unii Europejskiej czyli Hanzy. W średniowieczu dominowała tu ludność niemiecka. Kolejnymi rządzącymi tu był ród Gryfitów. Teraz to oni panowali w mieście.  Barnim III Wielki buduje na wzgórzu swoją siedzibę nazwaną kamiennym domem, wraz z kaplicą świętego Ottona. Dało to zalążek powstania Zamku Książąt Pomorskich. Jeden z rodu Gryfitów książe Bogusław X notabene mąż Anny Jagiellonki odbył z kilkoma towarzyszami, u schyłku średniowiecza krucjatę do ziemi świętej czyli Jerozolimy. O tym wydarzeniu opowiada animowany film autorstwa Katarzyny Zimnoch i Pawła Kleszczowskiego.  Po wojnie trzydziestoletniej miasto przypadło Szwecji. W XVIII wieku przechodzi pod panowanie Prus. Podczas wojen napoleońskich szczecin okupowany jest przez Francuzów . XIX wiek to bardzo szybki i dynamiczny rozwój miasta. Powodem takiego stanu było zniesienie statusu miasta twierdzy. Najszybciej rozwija się przemysł stoczniowy i kolejowy. Nadchodzi mroczny czas II wojny światowej. Alianci niszczą miasto nalotami dywanowymi. Nowy obraz środkowej Europy malowany jest przez wielką trójkę w Poczdamie. Ustalają oni nowe granice Państwa polskiego. O zdanie Polaków się nie pytając. Jak pokazuje nam historia o granicach Polski decydowali zawsze przywódcy innych Państw. Granice polsko-niemiecką wytyczono rzekami Nysą i Odrą. Dla kogo przypadnie Szczecin, tego jeszcze nikt nie wiedział. Przecież leży on po zachodniej strony Odry. Ostatecznie przeszedł on pod administrację polską. Szczecin to kolebka wolności. Kilkukrotnie podjęte były tu  próby walki z reżimem. Niektorzy z bohaterów tamtych wydarzeń  przypłacili to najwyższa ceną. Czyli życiem. O tych bohaterach Szczecin pamięta i pamiętać będzie zawsze. Kropla drąży skały. I to tu miało miejsce. Konsekwencja i upór protestujących zmieniły rzeczywistość Polski. Stała się ona  państwem demokratycznym.

 

Czas na spacer po mieście. Idziemy na zamek książąt Pomorskich.

W tym miejscu narodził się Szczecin. Monumentalny piękny zamek położony na wzgórzu. Wita on każdego wjeżdżającego do miasta. Wieczorem pięknie oświetlony urzeka każdego. Jest to  miłość od pierwszego wejrzenia. Zamek był siedzibą rodu Gryfitów rządzących księstwem pomorskim. Zaczęło się w XIV wieku od kamiennego  domu wraz z kaplicą wybudowany przez Barnima III. Później wszystko poszło jak splatka. Powstała renesansowa perełka. W XVII wieku dobudowano skrzydło z przeznaczeniem na siedzibę muzeum. W XIX wieku zamek traci wiele cennych elementów architektonicznych. Było to skutkiem adaptacji zamku na cele garnizonowe. Po opuszczeniu zamku przez garnizon zamek mocna podupada. Dzieła zniszczenia dopełniły alianckie naloty dywanowe w roku 1944. Odbudowa zamku trwała 22 lata. Ale to nie koniec. Dopieszczanie i wydobywanie niezwykłych detali architektonicznych trwa do dziś.  Zamkowi przywrócono XVI wieczny renesansowy wygląd. Zamek dzisiaj to instytucja kultury. Siedzibę swoją ma tu Opera na zamku. Kino. Teatr Krypta. Liczne sale wystawowe i koncertowe.  i wiele wiele innych atrakcji. Polecam zwiedzić zamek z przewodnikiem. Po tych wszystkich atrakcjach czeka na nas pierwsza odsłona magii smaku. Zapraszam.

Na końcu korytarza jest magiczne miejsce o nazwie „ Na kuncu Korytarza” zapraszam do tej niezwykłej restauracji, na legendarne śledziki. A inne dania palce lizać mniam mniam.  Czas na szybkie spalenie kalorii. Polecam spacer pięknymi zaułkami wokół zamku. Zobaczyc basztę siedmiu płaszczy. Jedyną pamiątkę po średniowiecznych obwarowaniach miejskich. Piękna kamienica Loitzów czeka na Państwa. Kolejny przystanek spaceru to Rynek Sienny.  Gdzie kawiarnie, puby i restauracje kuszą smakami. Tu poznamy kolejną magię smaku. Czas na smak piwa. Gotyckie wnętrza potęgują  jego magię smaku. Zapraszam do Browaru Wyszak. Mieści się on w piwnicach  XIV wiecznym budynku byłego ratusza staromiejskiego. Miłośnicy średniowiecznej architektury i boskiego napoju znajdą tu swoje szczęście. Lokal jest wpisany w poczet Europejskiej sieci regionalnego dziedzictwa kulinarnego. Szczecin ma jeszcze kilka miejsc wpisanych w europejską sieć regionalnego dziedzictwa kulinarnego. Zainteresowanych zapraszam na stronę internetową www.sdk.wzp.pl to kolejna nasza magia smaku. W pobliżu browaru Wyszak jest rzecz niezwykła. Tu swoje powaby prezentuje  magiczna zabytkowa pięknie odnowiona pompa wodna. 

Idziemy  dalej w kierunku Placu Orła Białego, obejrzeć fontannę Orła białego i Pałac pod Globusem. teraz swoje kroki kierujemy w stronę szczecińskiej archikatedry. Drugiego najwyższego kościoła w Polsce. Jej wielkość robi wrażenie. Na zewnątrz jak i w środku. Znajduje się ona na Europejskim szlaku gotyku ceglanego. W połowie  wieży kościelnej znajduje się punkt widokowy. Wjeżdżamy na niego windami. Widoki bezcenne. Spaceru ciąg dalszy   kierujemy  się w stronę niezwykłego budynku,  choć przyjętego bardzo kontrowersyjnie wśród mieszkańców Szczecina. Czyli Filharmonii Szczecińskiej. dzisiaj to najbardziej rozpoznawalny budynek użyteczności publicznej Szczecina. zanim się z nim zapoznamy zapraszam do niezwykłego muzeum “ Centrum Dialogu Przełomy”  opowiada ono historię przełomów politycznych Szczecina i pomorza zachodniego. Opowiada ono o grudniowych wydarzeniach roku 1970. Sierpniowych z roku 1980 i przemianę ustrojową w która nastąpiła w 1989 roku. Miejsce to niezwykłe. Muzeum jest ciekawie wkomponowane. Znajduje się pod placem Solidarności. Serdecznie zapraszam. Strona internetowa muzeum to: www.przelomy.muzeum.szczecin.pl

Po wizycie w muzeum idziemy podziwiać Filharmonię szczecińską. Jej Budynek, który przypomina bryłę  lodu został nagrodzony wieloma różnymi nagrodami z dziedziny architektury. Mnie osobiście budynek filharmonii urzeka. Nocą jego iluminacja robi niesamowite wrażenie. Tu znajdziemy coś dla ucha, dla ducha i ciała. Zapraszam na koncerty. W holu głównym czeka na Państwa niezwykła kawiarnia. To nasza kolejna magia smaku. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej filharmonii : www.filharmonia.szczecin.pl. Zapraszam Was do obejrzenia dwóch zachowanych do dzisiaj bram wjazdowych do  pruskiego miasta twierdzy Szczecin. Pierwsza w pobliżu filharmonii to brama Królewska, Została wybudowana w XVIII wieku w stylu barokowym, na miejscu dawnych murów miejskich. Pięknie zdobiona. Zwieńczona koroną królewską. Dawniej pełniła rolę galerii. dzisiaj w środku jest pijalnia czekolady Wedel. To kolejna nasza szlakowa magia smaku. Druga brama Brama Portowa, dawniej zwana bramą berlińska oddalona od bramy króleskiej 800 metrów, czyli około  15 minut wolnego spaceru. Pamiętajmy ruch to zdrowie.       Teraz czeka nas troszeczkę dłuższy spacer ulicami Szczecina. Odkryjemy paryski układ ulic Szczecina. Zachwycimy się pięknymi kamienicami.   Po przejściu ponad dwóch kilometrów dochodzimy do celu czyli Jasnych Błoni, łagodnie przechodzace w park Kasprowicza.

Miejsce, które za każdym razem mnie urzeka. Piękne aleje otulone platanami klonolistnymi.   A tak na marginesie,  jest to największe skupisko tych drzew w Polsce. Wiosną magii dodają kwitnące krokusy. Pośrodku duży teren zielony,który naprawdę żyje. Mieszkańcy urządzają sobie miejskie pikniki, całe rodziny grają w różne gry. Inni spacerują alejkami, jeszcze inni uprawiają jogging. To jest nasza kolejna magia szlaku. 

My spacerując idziemy w stronę pięknie przebudowanego Amfiteatru zwanym teatrem letnim  imienia Heleny Majdaniec. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku odbywał się tu Festiwal Młodych talentów. W Szczecinie swoją karierę rozpoczynali: Czesław Niemen, Kari Stanek, Helena Majdeniec, Kasia Sobczyk, Niebiesko Czarni, Wojciech Gąsowski, Krzysztof Klenczon, Mira Kubasińska, Tadeusz Nalepa, Zdzisława Sośnicka, Halina Frąckowiak.

Spacerujemy dalej.

Dochodzimy do ogrodu różanego.  Zasadzono tu tysiące róż w stu odmianach. jak całość kwitnie. Wrażenia bajeczne.  Ze zwiększona energia idziemy poznać historię polskiej, i nie tylko  polskiej motoryzacji. Zapraszam do muzeum techniki i komunikacji, by poznać szczecińską legendę motoryzacji czyli motocykl Junak. W całości od projektu i jego budowy, to polska myśl techniczna. Było to ciężki, dobrze trzymający się drogi motocykl. Jedyna jego wada - to cena. Był drogi. Wiecej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej muzeum; www.muzeumtechniki.eu

Druga legenda szczecina to słynny pasztecik, na który teraz zapraszam do baru Pasztecik na ulicy Wojska Polskiego. Kulinarna Legenda Szczecina. Pierwsze paszteciki pojawiły się w 1969 roku. To kolejna nasza szlakowa Magia Smaku. W zanadrzu mam jeszcze jednego asa ze szczecina. Wódka Starka, kolejna szczecińska legenda. Mówią niej polska whisky, co nie do końca jest prawdą whisky robiona jest z jęczmienia, a starka z żyta. Starka leżakuje w piwnicach w dębowych beczkach. dzięki temu nabiera odpowiedniego koloru i smaku. Piwnice te są udostępnione dla zwiedzających wraz z degustacja alkoholu. Chętnych zapraszam. A największą gwiazdą kulinarną Szczecina jest oczywiście szczeciński paprykarz. Dzisiaj prawie każda firma przetwórstwa rybnego ma go w swojej ofercie. Ale matka jest tylko jedna, nazywa się Szczecin.   

Czas na kolejna atrakcję Sczecina czyli wały Chrobrego. Wcześniej tarasy Hakena. 500 metrowy magiczny taras widokowy. Wieczorem widoki z niego zapierają dech w piersiach. A obejrzeć z tarasu prezentujące się żaglowce  podczas corocznej imprezy Żagle Szczecin, to przeżycie, które pozostaje w pamięci na długo. Dla chętnych i wytrwałych i chcących poszerzyć swoje horyzonty widokowe polecam, ale  uwaga trzeba pokonać 230 schodów punkt widokowy na wieży w Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego. Dla fanów pomieszczeń zamkniętych i walki z klaustrofobią miasto przygotowało dwie trasy podziemne. jedna jest  w schronie przeciwlotniczym , druga zaś w schronie przeciwatomowym. Odważnych zapraszamy do zwiedzania.   Miłośnicy kultury w Szczecinie, poczują się jak ryba w wodzie. Kinomani koniecznie muszą odwiedzić Kino Pionier jedno z najstarszych nieprzerwanie działających kin na świecie. Fani melpomeny też nie mogą narzekać. Szczecińskie teatry czekają. Melomanów zapraszam do Filharmonii i Opery na Zamku. Szczecin otoczony jest wodą. Jest gdzie plażować i popływać. Na chętnych czekają kąpieliska: Arkonka z niezwykłymi atrakcjami,  zwana potocznie szczecińska majorką, jęzioro głębokie koło Puszczy Wkrzańskiej. Kąpielisko Dąbie nad jeziorem Małe Dąbie i kąpielisko Dziewoklicz. Na tych trzech ostatnich możemy sobie powędkować, a złapane dary natury skonsumować. Oprócz kąpieli wodnych w tych miejscach możemy urządzać kąpiele leśne, czyli starą japońską tradycję czerpania energii z drzew. To jest prosta kąpiel. Obejmujemy drzewo. Wyrównujemy oddech, wyciszamy się i pozwalamy na przepływ energii z drzewa do naszego ciała. Po kilku ćwiczeniach osiągniemy upragniony cel. czyli odpowiednią dawkę energii od matki natury 

 

 

 Czas na piękne okolice Szczecina.

Pierwszy punkt to sprawdzenia, tak jak we wcześniejszej miejscowości czyli Choszcznie gdzie nauczyliśmy sie grać w golfa. Pole golfowe Binowo zaprasza. No to gramy. Kolejnym razem będzie lepiej. Do trzech razy sztuka. Jest!  Jest!!! Jest!!!. Nauka nie poszła w las. 

Samorząd województwa zachodniopomorskiego stawia na rower. Skorzystajmy z tego. Pobierzmy aplikacje “Rowerem przez pomorze zachodnie” no i w drogę. Aplikacji przyznaje najwyższą ocenę. pełen profesjonalizm.  Wszystkie atrakcje zabrane do telefonu. Brawo dla autorów aplikacji.

Pierwszą naszą atrakcją jeszcze w granicach miasta jest Puszcza Bukowa. Niezwykła panoramy. magiczne jezioro szmaragdowe to tylko mała część tego co tam można zobaczyć. Liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do poznanie magii puszczy bukowej. Miłośnicy wodnych podróży w Szczecinie i najbliższych okolicach mają tu swój raj. Czwarte co do wielkości jezioro w Polsce zaprasza do wodnych wojaży.

Ale największą atrakcją dla żeglarzy jest teren zalewu Szczecińskiego. Przebiega tu zachodniopomorski szlak żeglarski. cały jego odcinek to początek na Odrze w Gryfinie a koniec to wybrzeże morskie w Darłowie.  Wokół zalewu położone są magiczne miejscowości Police, Stepnica, Trzebież, Nowe Warpno, Wolin. My siadamy do samochodu jedziemy poznać okolicę. Pierwszy przystanek to Smolęcin. Kolejna szlakowa magia smaku i magia szlaku. Piękny zespół pałacowo parkowy. Magiczna restauracja, no i własna winnica, która produkuje wina bio. Więcej informacji na stronie www.palacrajkowo.pl 

Jedziemy szlakiem winnic wokół Szczecina. Kolejna degustacja wina w winnicy Binowo , czyli wina z puszczy bukowej. Jedziemy dalej do miejscowości  Babinka, do  winnicy Kojder. Tu czeka nas kolejna degustacja i wycieczka po winnicy. Polecamy stronę internetową winnicy www.winnicekojder.pl 

Jedziemy dalej zwiedzić spektakularne opactwo cystersów w Kołbaczu. jeden z najcenniejszych zabytków architektury gotyku ceglanego. Ostatnio uznany za Pomnik Historii. Cystersi byli tu pionierami w  niesienie postępu cywilizacyjnego. Położenie opactwa niezwykłe. Wycisza i uspakaja, w tym pędzie świata.  taka pauza, to bezcenny dar. Wyciszenie jedziemy nad jezioro Miedwie. Położenie jego jest niezwykłe, z największą w Polsce kryptodepresją.  Nad jeziorem jest wiele ośrodków wypoczynkowych. Piękny amfiteatr nad samym jeziorem. Poznać uroki jeziora możemy korzystając z licznych tu wypożyczalni sprzętu wodnego. W trakcie trwania II wojny światowej. na jeziorze Miedwie był poligon torpedowy, pracujący na potrzeby Luftwaffe w celu udoskonalania samonaprowadzających torped lotniczych. Jak twierdzą znawcy poligon torpedowy na jeziorze Miedwie zbudowany został z wielkim rozmachem.

My jedziemy dalej do Stargardu naszej kolejnej szlakowej miejscowości ale to już w kolejnym odcinku naszego bloga. 

 

PODCAST 

SZCZECIN I OKOLICE

      




 

 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych