Drukuj

574 kilometr szlaku. Stare Drawsko.

Letniskowa wieś z pięknymi ruinami zamku Joannitów. Zbudowany on został w 2 połowie XIV wieku, położony na wysokim nasypie dawnego grodu słowiańskiego, usypanym na wąskim przesmyku między jeziorami Drawsko i Żerdno.

U stóp zamku biegła w średniowieczu droga z Wielkopolski do Kołobrzegu, zwana szlakiem solnym, dzisiaj prowadzi tędy szosa z Wałcza do Połczyna. Zamek miał kształt czworoboku o wymiarach 41 x 46,5 m. Do dziś zachowały się jego potężne, ceglano-kamienne mury obwodowe o wysokości dochodzącej do 10 m i szerokości u podstawy około 2,5 m. 

Wygląd zniszczonego budynku mieszkalnego, który zajmował południową część wydzielonej murami przestrzeni, można odtworzyć jedynie w ogólnych zarysach. Z badań archeologicznych przeprowadzonych w latach sześćdziesiątych wiadomo, że Joannici urządzili tutaj nielegalną mennice, w której na dużą skalę produkowali fałszywe monety kilku ościennych państw.

Od 1407 roku do przejęcia starostwa drahimskiego przez Brandenburgię w roku 1668 (jako rekompensatę za niespłacony dług z czasów „potopu"). Zamek był siedzibą polskich starostów. Ostateczny kres jego funkcjom administracyjnym i wojskowym położyło krótkie oblężenie w roku 1758, po którym został spalony i opuszczony. Widok zamku to uczta dla ducha, a dla ciała w Starym Drawsku znajdują sie liczne bary i restauracje, które serwują pyszne dania rybne. 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych