Drukuj

Emanuel Lasker

Emanuel Lasker. Najdłużej panujący mistrz świata w szachach. Jego królowanie trwało przez 27 lat. Tego rekordu nie pobił jeszcze nikt - może uda się to obecnemu mistrzowi świata  - słynnemu Norwegowi Magnusowi Carlsenowi. Lasker był drugim w historii mistrzem świata w szachach. Tytuł zdobył w 1894 roku pokonując ówczesnego pierwszego w historii mistrza świata Wilhelma Steinitza.

mecz o mistrzostwo świata w szachach

Emanuel Lasker to również wybitny filozof i matematyk. Przyjaciel Alberta Einsteina. Słynny fizyk, tak napisał we wstępie do biografii Emanuela Laskera - cytuje: ..."Jestem wdzięczny temu niestrudzonemu, niezależnemu i skromnemu człowiekowi za bogate dysputy, które mi podarował".

Emanuel Lasker urodził się w Barlinku ( naszej szlakowej miejscowości 294 kilometr szlaku ) 24 grudnia 1868 roku.  W szachy,  w wieku 12 lat nauczył go grać starszy brat Berthold - grający w sile mistrza szachowego. Lasker szkolną edukację kontynuował  w  gimnazjum  w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zdolności szachowe tak wspomina jego nauczyciel profesor Kewitz. ... byłem wtedy najlepszym szachistą w mieście, nikt mnie nie potrafił pokonać, dokonał tego mój własny uczeń, przegrałem z młodzieńcem z kretesem...

Po skończonym gimnazjum młody Emanuel Lasker z małego Barlinka wyjechał na studia do Berlina. Rodzina jego żyła skromnie. Studia w stolicy były bardzo kosztowne. Mógł się on tam utrzymać dzięki swojemu geniuszowi w szachach. W tamtych czasach w Berlinie bardzo modne były partie  szachowe rozgrywane w kawiarniach pomiedzy bogatymi berlińczykami a młodymi zdolnymi studentami.  Oczywiście grało się na pieniadze. Emanuel Lasker ogrywał wszystkich, tak rosła jego sława jako szachisty. Królewska gra pochłoneła go całkowicie. Przerwał studia, został profesjonalnym szachistą. Pierwszym jego wygranym turniejem był turniej we Wrocławiu ówczesnym Breslau. Później wygrywał lub był w czołówce największych turniejów szachowych na świecie. 

Do kanonu szachów przeszła słynna partia Lasker – Bauer (Amsterdam 1889), w której Lasker poświęcił dwa gońce i doprowadził partię do zwycięstwa. 

Emanuel Lasker grał również w brydża i pokera, zajmował się też wymyślaniem i modyfikowaniem innych gier. Wymyślił własną odmianę warcabów o nazwie "Laska".  Wydawał czasopisma dla szachistów, m.in. Deutsche Schachzeitung i Lasker’s Chess Magazine, pisał też książki i rozprawy filozoficzne. Za jedno z jego najważniejszych dzieł uchodzi poradnik "Podręcznik szachowy",  który do dziś uważany jest za klasykę literatury szachowej. Pisał do różnych czasopism szachowych na świecie  w tym  do "Szachisty Polskiego" 

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych